PHP

PHP

نمایش چکیده مطلب

نمایش کامل مطلب

PHP چیست ؟

PHP یک زبان قدرتمند برای ساخت وب سایت های پویا است. این زبان اسکریپتی میتواند با HTML ادغام شود. php یک زبان در سمت سرور است, بدین معنا که کدهای php روی سرور تفسیر میشوند و خروجی html و یا خروجی های دیگری تولید میکند که توسط کاربر قابل مشاهده میباشد . php در سال 1994 توسط Rasmus Lerdorf ارایه شده است . از آن زمان تا به حال تغییرات زیادی در این زبان اسکریپتی تحت لینوکس ایجاد شده است و در حال حاضر نسخه 5 آن توسط تیم گسترش دهنده php عرضه شده است. تا به امروز حدودا بیش از 35.000.000 وب سایت از این زبان برای ساخت برنامه های تحت وب خود استفاده میکنند و به عنوان یکی از پرطرفدارترین زبان های اسکریپتی به حساب آمده است .

برخی از رقبای php عبارتند از: Perl , JSP , ColdFusion و ASP.NET اما زبان php برتریهای بسیاری در مقایسه با رقیبان خود دارد مانند:
 واسطه های مختلف برای سیستم پایگاه های اطلاعاتی مختلف ، کارایی بالا ، کتابخانه داخلی برای انجام امور متداول، هزینه پایین، امنییت بالا و … یکی از نکات مهم زبان php مستقل از محیط کار بودن آن میباشد ، بدین صورت که در تمامی کامپیوترها و سیستم عامل ها قابل اجرا می باشد . php روی لینوکس، ویندوز و … به سادگی قابل اجرا است.

PHP در کجا اجرا میشود ؟

ما برنامه های php را به وسیله مرورگر وب اجرا میکنیم . به وب سایتی که برنامه php در آن قرار دارد میرویم و آن با در خواست ما سرور کدهای php را تجزیه و تحلیل خواهد کرد و پاسخ آن را به صورت html به ما نشان میدهد .

با استفاده از زبان php میتوان چه وب سایت هایی را ساخت ؟

وب سایت هایی که داده ها را از منابع مختلفی مانند بانک های اطلاعاتی و یا فایل ها جمع آوری کنند.
وب سایت هایی که  عناصری مثل جستجو، فروم، عضوییت، ورود و خروج کاربران، گالری عکس و … ایجاد کنند.
سیستم پست الکترونیکی ایجاد کنند ، فروشگاه آنلاین ساخت بسازند و به کاربران اجاز خرید بدهند و غیره .
به طور کلی میتوان گفت php برای وب سایت هایی مناسب است که با کاربران زیادی سر و کار دارند . به صورت مرتب به روز خواهند شد . شاید این نکته برای شما جالب باشد که بدانید Yahoo به عنوان یکی از هامیان php میباشد و بسیاری از قسمت های خود را با زبان php ساخته . از وب سایت های معروفی دیگری که از php استفاده میکنند میتوان به Google , flickr و  اشاره داشت .

برنامه نویسی php به چه صورت است ؟

برنامه نویسی php معمولا به این صورت است که برنامه نویسان در یک کامپیوتر ( با استفاده از WampServer یا Xampp Server ) برنامه خود را مینویسند، آزمایشات مقدماتی خود را روی آن انجام میدهند سپس آن را روی سرور اصلی منتقل می کنند. در بیشتر موارد برنامه نویس اطلاعات وب سایت را در داخل یک بانک اطلاعاتی قرار خواهد داد ، اطلاعاتی مانند شناسه کاربران و کلمات عبور آنها ، اخبار و نوشته ها و غیره سپس با استفاده از php به بانک اطلاعاتی متصل خواهند شد و با اطلاعات آن کار خواهند کرد . یکی از متداولترین بانک های اطلاعاتی که برای php مورد استفاده قرار میگیرد MySQL می باشد . MySQL چندی پیش توسط شرکت سان ( Sun ) خریداری شد و در حال حاضر نسخه 5 آن آخرین نسخه ارایه داده شده است.

PHP یک زبان قدرتمند برای ساخت وب سایت های پویا ( Dynamic ) میباشد. این زبان اسکریپتی میتواند با HTML ترکیب شود . php یک زبان در سمت سرور میباشد . بدین معنا که کدهای php روی سرور ترجمه شده و خروجی html و یا خروجی های دیگری تولید می کند که توسط کاربر قابل مشاهده میباشند.